Co je to žďárák a jak ho využít na maximum? | Army Častolovice

Co je to žďárák a jak ho využít na maximum?

Chystáte se spíše na kratší dobrodružství do přírody a nechce se vám tahat se stanem a dalšími komponenty? Řešením je tzv. žďárák, který má spoustu nesporných výhod pro klidné přespání pod širákem. Pojďme se na ně podívat.

Co je to žďárák a jak ho využít na maximum?

Co je to ten žďárák?

Na úvod si ho představme. Žďárák je jakýmsi bivakovacím nepromokavým pytlem na spacák. Pojmenován je po Matyášovi Žďárském, legendárním průkopníkovi alpského lyžování a alpinismu. Jak už tato skutečnost napovídá, používají jej zejména milovníci horské turistiky či skal. Nicméně není vhodný jen pro ně. 


Jakou plní funkci?

Představte si situaci, kdy prostě nemůžete postavit stan a nezbyde vám než přespat pod širákem. Možná jste milovníkem tohoto dobrodružství a spaní bez přístřešku vám vyhovuje. V takovém případě pro vás bude žďárák ideální z několika důvodů. 

Zaprvé je jeho největší devizou, že chrání uživatele před nepřízní počasí. Teď nutně nepíšu o nepříjemném lijáku, ona stačí i obyčejná rosa. Určitě jste zažili promrzlé probuzení v mokrém spacáku, do toho fouká ranní studený vítr… Nepříjemné. I tohle žďárák řeší.

Omezuje vliv větru, chladu, sněhu či deště. Zároveň dodává pocit sucha, protože zejména kvalitnější třívrstvé žďáráky odvádí vlhko ven, ale dovnitř se nedostane ani kapka. Díky tomu se nemusíte obávat, že se probudíte ve zpoceném spacáku. I to přispívá k celkovému komfortu a kvalitnějšímu spánku, který je při turistice důležitý. Jak jinak nasbírat energii na další túru?


Pozitivní je i skutečnost, že samotný spacák zůstává čistý, protože do kontaktu se zemí se nijak nedostane.


Doporučujeme: Třívrstvý nepromokavý žďárák Mil-tec Modular


Obrovskou výhodou skladnost

Pro příklad právě Mil-tec Modular pořídíte i s praktickou přepravní taškou. Oboje dohromady váží méně než kilogram, žďárák je složený o rozměru 40 cm x 8 cm. Vejde se vám tak naprosto do každého batohu a příliš místa nezabere. Nemusím ani doplňovat, že u něho nejsou žádné tyčky a další nutné komponenty. Po otevření se rozloží do opravdu prostorného rozměru 225 cm x 85 cm.


Snadné použití

Žďárák rozložíte prakticky kdekoliv, což je další benefit oproti klasickému stanu. Posléze máte dvě možnosti. Buď ho umístíte na karimatku, nebo vložíte karimatku i spacák dovnitř. V každém případě máte do minuty hotovo. Tohle oceníte právě v místech, kde se stan postavit nedá, v případě náhlé změny počasí nebo pokud se vám prostě a jednoduše stan stavět nechce.

Doporučujeme: Pokud ke žďáráku přibalíte i celtu coby přístřešek, máte proti případnému dešti dvojnásobně vyhráno.Související produkty


Související články

Copyright © 2024 Army Častolovice. by Media Heroes s.r.o.
Go Pay Maestro Master Secure Code Verified by Visa Visa